
A Rákosmenti Vállalkozásfejlesztési Iroda ezévi első Üzleti Klubját 2020. január 15-én tartottuk. Előadónk dr. Kádár Zsombor, a NAV Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatóságának hatósági főreferense a 2020-as év adójogszabály-változásait 3 fő irány mentén ismertette: a családtámogatás, a gazdaság kifehérítése és az elektronikus folyamatok kibővítésével az adózási ügymenet egyszerűsítését részletezte. Elmondta, hogy a módosítások kétlépcsős hatályba lépésének időpontjai: 2020. január 1. és 2020. július 1.
Január 1-jén lépett hatályba a minimálbér (160.000 Ft), a garantált bérminimum (210.600 Ft) és az egészségügyi szolgáltatási járulék (7.710 Ft) összege, valamint az alábbiak:
- szja-kedvezmények a családtámogatásban: 4 gyermekes anyák, családi járulékkedvezmény
- változás a társasági adóban: feltöltési kötelezettségmegszüntetése, fokozatosan csökken a fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházási volumen értékhatára – 2022-re kisvállalkozás 50 millió, középvállalkozás 100 millió; eszköz vagy tevékenység külföldre helyezése esetén tőkekivonás megadóztatása; K+F ösztönzők és a sporttámogatás körében kisebb változások
- KIVA 12%-ra csökken, az EVA megszűnik, KATA nem változott
- ÁFA törvény új jogintézményei: különleges adóvisszatérítés, ha az adóalanynak fel nem róható okból nem térült meg az előzetesen felszámított adó; szálláshely szolgáltatás ÁFÁ-ja 18%-ról 5%-ra csökken, de a turizmusfejlesztési hozzájárulás alanyaivá válnak ezek az adózók (rbnb kifehérítése a cél, de 1 db lakás kiadása marad ÁFA-mentes); lehetőség van az ÁFA alapot utólag csökkenteni behajthatatlan követelés jogcímén, visszamenőleg is 2015.12.31-től 2020.01.01-ig
- helyi iparűzési adó változásai,
- új szakképzési hozzájárulási törvény: hozzájárulásra kötelezettek körét definiálja újra a január 1-jén életbe lépő törvény – aki a kvalifikált munkaerő foglalkoztatása érdekében érdekelt, az fizessen; hozzájárulás alapja azonos a szocho alapjával, mértéke 1,5%, a bevallási határidő február 25., adóelőleg fizetési kötelezettség az 1. hónaptól a 11. hónapig, lényegi változás az adóval kapcsolatban nem született.
Július 1-jén lépnek hatályba a következő rendelkezések:
- új társadalombiztosítási törvény
- egy kulcsos járulék, a mértéke 18,5%
- állami támogatások esetén továbbra is fizetendő a nyugdíjjárulék
- megbízásos jogviszonyban dolgozók, nem főfoglalkozású társas és egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők járuléka 18.5%, és jogosultak lesznek álláskeresési ellátásokra
- járulékalap minimum (a minimálbér 30%-a után kell fizetni)
- nyugdíjasok járulékmentessége (csak a 15% szja terheli, a foglalkoztatónak a szochót sem kell fizetni utánuk)
- online számlarendszer és ÁFA változások: számlafeltöltési kötelezettség minden belföldi adóalany közötti ügyletről, kiállítási kötelezettség időtartama csökken 15-ről 8 napra, vevő adószámát fel kell tüntetni, bizonyos tárgyi adómentes szolgáltatásokról is kötelező számlát kiállítani pl. humán egészségügy, fogorvos, fogtechnikus, egyéb oktatás, ingatlan értékesítés, a cél 2021.01.01-től az ÁFA-bevallások kiajánlása, 2021-től minden belföldön kiállított számlát fel kell tölteni majd.
- A szocho csökkentésről (2%) még nincs döntés, de tervben van még a nyáron.
Az előadás során több kérdés felvetődött a gyakorlatot ismerő adózó vállalkozók és könyvelők részéről, úgy, mint a számlaadási határidő külföldre történő szállítás esetén, biztosítási jogviszony munkaadó és munkavállaló viszonylatában, ezek akár újragondolásra késztethetik a törvényalkotókat.
Lehetőség szerint irodánkban nyáron újra előkerül ez a témakör, és előadónk visszatér hozzánk, hogy egy újabb üzleti klub keretein belül beszélgessünk tovább ezekről a témáról.
A Rákosmente Tv videóját itt nézheti meg: www.youtube.com/watch?v=OzJt1gWOpkQ